درباره ما

شرکت کشت بافت خاوران اولین و بزرگترین شرکت کشت بافت و بیوتکنولوژی گیاهی در شرق و شمال شرق کشور با تولید سالیانه بیش از یک میلیون اصله پایه رویشی درختان میوه و نهال ارقام مختلف باغی نظیر عناب،زرشک،پسته، انواع گیاهان دارویی یکساله و چند ساله و انواع گل و گیاهان زینتی فعالیت دارد.

مجتمع گلخانه ایی کشت بافت خاوران

در مجاورت آزمایشگاه کشت بافت مجتمع کشت بافت خاوران و در موقعیتی ویژه گلخانه های تخصصی مجتمع برای تولید انبوه و سازگاری گیاهچه‌های کشت بافتی قرار گرفته است. شرکت کشت بافت خاوران، اقدام با تولید انواع نهال های کشت بافتی و سپس سازگاری و انتقال آن به نهالستان مجموعه ایی کامل و پیشرفته را در تولید گیاهان گشت بافتی راه اندازی کرده است. این مجموعه با داشتن واحدهای تحقیق و آزمایشگاهی و همچنین تولیدی در گلخانه برای تولید گیاهچه های کشت بافتی مختلف بخصوص واریته‌های داخلی و خارجی عناب، ارزش اقتصادی و علمی فراوانی را به منطقه بخشیده است.

مجتمع گلخانه ای کشت بافت خاوران

ارزش اقتصادی عناب در منطقه

عناب از جمله درخـتان مقاومـی است که قابلیت رشـد و تولید در زمین‌های کم آب و شور را دارا می‌باشد. اکثر زمین‌های کشاورزی در استان خراسان جنوبی به دلیل شوری آب و خاک برای کشت بیشتر محصولات باغی مناسب نیستند، از این‌رو در برخی مناطق به ویژه در ۲۰ سال گذشته، عناب به عنوان محصول اصلی مطرح شده و هم اکنون سطح زیر کشت آن در خراسان جنوبی از ۸۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۷ به دو هزار و۸۶۲ هکتار در سال ۱۳۹۶ رسیده است. تطابق و سازگاری این محصول با محیط و توجه مردم به عناب موجب شده است که در سال های اخیر غالب باغ‌های احداثی در استان خراسان جنوبی به این محصول اختصاص یابد و در حال حاضر کمتر باغی را می‌توان یافت که در آن عناب کشت نشود.

عناب تاجیکی لنگ
به بالای صفحه بردن