پایه پیرودوآرف

گلابی یکی از مهمترین میوه های دانه دار در سطح جهان است. بدلیل طمع خوشایند آن و تنوع بالای ارقام در سرتاسر دنیا مورداستقبال قرار می گیرد. در ایران نیز با وجود واریته های مناسب برای آب و هواهای مختلف سطح زیر کشت قابل توجهی دارد.

با توجه به اهمیت اقتصادی و ارزش مواد غذایی این میوه هسته دار به دلیل مشکلاتی مانند؛ بیماری و آفات مختلف، زودباردهی، سرمازدگی و عدم یکنواختی در محصولات تولیدی رغبت کمتری از سوی باغدارن برای تولید آن وجود دارد.

استفاده از روش کشت بافت برای تولید پایه های رویشی که علاوه بر افزایش عمکرد موجب یکنواختی در تولید محصولات می¬شود رویکرد مناسبی برای تولید انبوه و همچنین با توجه به اینکه این پایه با طیف وسیعی از واریته های ایرانی گلابی سازگار می باشد امکان صادرات ارقام محلی و خوش طعم داخلی خواهدبود. از دیگر مزایای استفاده از پایه پیردوآرف می¬توان به: عدم آلودگی به ویروس، ایجاد خاصیت پاکوتاه کنندگی در پیوندک، سیستم ریشه ای فوق العاده قوی، مقاومت بالا به کم آبی به دلیل سیستم ریشه ای قوی، مقاومت در برابر آتشک گلابی نسبت به دیگر ارقام، هم رسی میوه در درختان، باردهی در سال دوم با شروع باردهی اقتصادی در سال سوم و امکان کاشت متراکم تر نسبت به دیگر ارقام اشاره کرد. مجتمع کشت بافت خاوران با داشتن امکانات آزمایشگاهی و همچنین با استفاده از پروتکل مناسب تولید پایه پیرودوآرف از طریق کشت بافت درحال حاضر یکی از تولید کنندگان اصلی نهال های کشت بافتی پیردوآرف در منطقه خراسان جنوبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن