مصاحبه اکوسیستم استارتاپی اکوموتیو با جناب آقای دکتر اسلام پناه مدیرعامل هلدینگ دانش بنیان لیدکو

مصاحبه اکوسیستم استارتاپی اکوموتیو با جناب آقای دکتر اسلام پناه مدیرعامل هلدینگ دانش بنیان لیدکو در حاشیه بازدید ایشان از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر، سالن ۲۷ کسب و کارهای آینده روستا

مهندس علی رضوی (اکوموتیو) – جناب دکتر اسلام پناه، ضمن تشکر به جهت حضور در این مصاحبه، در صورت امکان معرفی از هلدینگ دانش بنیان لیدکو داشته باشید.

دکتر اسلام پناههلدینگ دانش بنیان لیدکو، اولین و بزرگترین هلدینگ دانش بنیان خصوصی کشور، با بیش از دو دهه سابقه فعالیت، از زمانی که تب نهضت دانش بنیانی، تشکیل معاونت های معاونت علمی، صندوق های نوآوری و شکوفایی و رفتارهای استارتاپی وجود نداشت در حوزه سرمایه گذاری های خطر پذیر و High-Tech در کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال های ابتدایی فعالیت هلدینگ، در حوزه های High-Tech، سطح دانش و علم عموم مردم بخصوص جامعه دانشگاهی با وضعیت امروز قابل قیاس نبود کمااینکه وضعیت امروز هم با وضعیت جهان قابل قیاس نیست با این شرایط، هلدینگ با پرچم بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و فناوری های زیستی شروع به فعالیت کرد.

مهندس علی رضوی (اکوموتیو) – جناب دکتر اسلام پناه ممنون میشوم لطف بفرمائید به صورت تخصصی در چه حوزه­هایی فعالیت دارید و چه محصولاتی تا به الان تولید شده؟

دکتر اسلام پناه –  در حوزه سلول های بنیادی با مشارکت هلدینگ لیدکو با بخش دولتی و تأسیس شرکت فناوری بن یاخته های رویان قدم های بسیاری مهمی را از دهه هشتاد برداشته ایم. در حوزه بیوایمپلنت ها (آلوگرافت ها، زنوگرافت ها) از نیمه اول دهه هشتاد با تأسیس شرکت همانند ساز بافت کیش به فعالیت پرداخته ایم. در حوزه واکسن سازی با تأسیس شرکت­هایی چون روناک از نیمه دوم دهه هشتاد فعالیت داشته ایم. در حوزه سموم بیولوژیک و کودهای زیستی با منشأ ازتوباکتر اولین شرکت High-Tech  را با نام تجاری کیبکو تأسیس کرده ایم.

از دهه نود در حوزه ICT هلدینگ فعالیت خود را با تأسیس شرکت دانش بنیان مهندسی ستاک پرداز آسیا آغاز کرد، در حوزه کشت بافت و بیوتکنولوژی گیاهی با تأسیس اولین و بزرگترین مجموعه کشت بافت و بیوتکنولوژی گیاهی شرق و شمال شرق کشور با نام شرکت دانش بنیان کشت بافت خاوران فعالیت خوبی داشته ایم، در حوزه های مکمل ها و بسیاری از حوزه های دیگر فعالیت داشته ایم.

اگر بخواهم به صورت تخصصی توضیح بدهم، لیدکو خود به تنهایی اکوسیستمی متشکل از سیزده هاب تخصصی می­باشد که خروجی­های این ۱۳ هاب تخصصی، ایده و طرح های فن آوری است که منجر به مشارکت و یا توانمندسازی در تولید محصولاتی برای جامعه High-Tech به حساب آید.

مهندس علی رضوی (اکوموتیو) – اگر بخواهیم از منظر ساختار اکوسیستم استارتاپی، هلدینگ دانش بنیان لیدکو را مورد بررسی قرار بدهیم در ساختار شما چه مجموعه هایی موجو است و چه خدماتی به جامعه استارتاپی عرضه می­کنید؟

دکتر اسلام پناه –  اول از همه متشکرم از سؤال خوبتون، هلدینگ لیدکو کل زنجیره ارزش اکوسیستم استارتاپی را در مجموعه خود شکل داده است، در ابتدا زنجیره در هلدینگ لیدکو، اکوسیستم تحقیق و توسعه با تمرکز بر ۱۳ حوزه و متشکل از اساتید دانشگاهی و صاحبان صنعت وجود دارد که به بررسی دقیق نیازهای موجود در صنایع High_Tech پرداخته و در خصوص آنها طرح موضوع می کند و نقش بسزایی را در پختگی و عملیاتی کردن ایده ها و طرح­های ورودی ایفا می کنند. رویداد استارتاپی لیدکوتک را شکل داده ایم تا با توجه موضوعات تعیین شده در اکوسیستم تحقیق و توسعه با ساز و کار مخصوص به خود اقدام به برگزاری رویداد استارتاپی می نماید.

ایده ها و طرح های بدست آمده از رویداد در شتاب دهنده هلدینگ لیدکو با نام تجاری لیداکس دوره شتاب دهی را گذرانده و از خدمات، تجهیزات و مشاوره ای آن بهره مند می شوند، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی فاندکو به عنوان بازوی سرمایه گذاری خطرپذیر هلدینگ دانش بنیان لیدکو اقدام به سرمایه گذاری خطرپذیر بر روی طرح­ها می نماید و در نهایت این طرح ها به جامعه هلدینگ و یا خارج از هلدینگ خواهند پیوست. در طول این مسیر باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان لیدکو را متشکل از جامعه بزرگ دانشگاهی و صاحبان صنعت شکل داده ایم تا در طول مسیر به آنها خدمات مشاوره ارائه دهند.

محاسن اکوسیستم خلق شده در هلدینگ دانش بنیان لیدکو

از محاسن این اکوسیستمی که در هلدینگ خلق شده می توان به این اشاره کرد که این امکان موجود است تا خود هلدینگ بر روی ایده ها و طرح های ورودی سرمایه گذاری کند و نیازی به جستجوی سرمایه گذار خارجی نیست آن هم نه سرمایه گذاری دولتی و یا حمایتی، سرمایه گذاری خصوصی و کلان که خود می تواند جلب کننده نظر جامعه استارتاپی و بخصوص جامعه جوان ما باشد.

هلدینگ این توانمندی را دارد برای مثال متناسب با همین نمایشگاه، محصولات، خدمات و ماحصل استارتاپ های حوزه روستایی زیرمجموعه خود را خریداری کند کمااینکه به صورت پایلوت در مناطق خراسان جنوبی مانند فردوس، بشرویه، طبس و سرایان این فعالیت را انجام داده ایم که این عمل خود به تنها نشان دهنده این است که آب و سرمایه پیشران نبوده و ایده است که در مناطق روستایی نقش پیشران را ایفا کرده و تأثیر بسزای در مهاجرت معکوس از شهر به روستا خواهد داشت.

مهندس علی رضوی (اکوموتیو) – با توجه به اینکه فرمودید سابقه فعالیت در حوزه روستایی را دارید به نظرتون بازخورد اینگونه نمایشگاه ها به چه صورت است و تا چه اندازه فضا جهت فعالیت در این حوزه و رونق در کسب و کار روستایی وجود دارد؟

دکتر اسلام پناه –  اگر دولتی تنها بر روی اقتصاد کشاورزی، اقتصاد استارتاپی و اقتصاد بومی روستایی تمرکز کند تمام نیازهایش برطرف می شود. جمعیت بسیاری از کشور با وجود مهاجرت های بسیاری و مشکلات پیش رو، همچنان در روستاها ساکن هستند و تقریبأ ساختار این جمعیت جوان شده و آماده فعالیت و کار، حال اگر معاونت مربوطه و مجموعه دستگاه های دولتی اگر دست در دست هم دهند و با حمایت از هاب های اختصاصأ بومی هر منطقه و با رفتارهای استارتاپی، کسب و کارهای منطبق با آن فضا و اکوسیستم طرا حی کنند اقتصاد کشور دیگر نیازی به نفت و اقتصادهای شبیه آن نخواهد داشت.

مهندس علی رضوی (اکوموتیو) – از اینکه وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید بسیار سپاسگزارم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن