عناب

عناب با نام علمی Ziziphus jujuba Mill یک درخت میوه مقاوم با خواص دارویی بسیار ارزشمند است. طبق آمار موجود ۱۲۶۰ هکتار از باغات کشور با تولیدی معادل ۱۷۸۵ تن به کشت این محصول اختصاص دارد که در این بین استان خراسان جنوبی با داشتن بیش از ۹۲% از سطح زیرکشت و ۹۵% از تولید آن رتبه اول را کسب کرده است. این گیاه نه تنها بدلیل مصارف دارویی مورد توجه است بلکه به علت زیبایی بر گها و تنه درختان جوان بعنوان گیاه زینتی کشت می شود. عناب با رو شهای سنتی نظیر قلمه، پیوند یا استفاده از بذر تکثیر می شود. اما به علت کارایی کم این رو شها، استفاده از رو شهای جدید نظیر کشت بافت جهت غلبه بر مشکلات ازدیاد این گیاه ضرروری به نظر می¬رسد. در حال حاضر این گیاه به صورت کشت بافت در مجموعه شرکت کشت بافت خاوران در حال تولید می باشد. روش تولید به صورت کشت بافت این امکان را می دهد که تعداد انبوه (میلیونها) گیاه از ارقام ارزشمند برتر کشور و یا ارقام تجاری خارجی در داخل ایران تولید نمود. گیاهان حاصله عاری از هرگونه بیماری بوده و از لحاظ ژنتیکی یکنواخت هستند لذاتولید از این طریق امکان ایجاد باغات مکانیزه را فراهم می آورد.

باتوجه به اینکه ۹۲% از سطح زیر کشت عناب در منطقه خراسان جنوبی است این گیاه بعنوان یکی از گیاهان استراتژیکی و منبع درآمد بسیاری از خانواده های منطقه محسوب می شود و بنابراین استفاده از ژنوتیپهایی که عملکرد بالا و میوه با کیفیت دارند بسیار حائز اهمیت است. با بکارگیری این فناوری می توان کشت ارقام ارزشمند ایرانی و خارجی را در منطقه ترویج داد.

گیاه عناب در برخی از کشورهای دنیا مانند چین منبع اقتصادی در زمینه دارویی و همچنین بعنوان میوه خوراکی محسوب م یشود ولی در ایران کشت و کار این گیاه بصورت تجاری و صنعتی نشده است. با استفاده از این فناوری م یتوان کشت صنعتی عناب را در کشور بصورت اقتصادی مدیریت نمود.

عناب علیرغم تمام خصوصیات مهم ذکر شده آنگونه که شایسته است در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است کـه یکی از دلایل آن تکثیر مشکل و هزینه بر آن در سطح وسیع میباشد. مجموعه کشت بافت خاوران با انجام مطالعات کشت بافتی، در راسـتای افـزایش تکثیـر بـرای احیای باغـات یکدسـت و بهـره وری اقتصـادی بـالاتر بـا اسـتفاده از ژنوتیپهای برتر توانسته به تنها تولید کننده عناب کشت بافتی منطقه تبدیل شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «عناب»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن